Son birkaç yıla baktığımızda sosyal medyanın, birçok iş kolunun büyümesinde, marka farkındalığının artırılmasında ve e-ticaretin gelişmesinde önemli bir rolü olduğunu görüyoruz. Bugün markaların çoğu sosyal medyayı daha efektif kullanabilmek için kendini geliştiriyor. Malum ülkemiz kullanıcı sayısı bakımından Facebook’ta altıncı sırada yer alıyor.

Sosyal medya, arama motoru optimizasyonunda maalesef çoğu zaman çok az dikkat çeken bir parametredir. SMK Medya’da durum böyle değil, çünkü sıralamanızı iyileştirmek için hedeflenen önlemleri nasıl kullanabileceğinizi gösteriyoruz.

Peki şirketler, kendileri için milyonlarca müşteri anlamına gelen bu ağlarda neden yer almalı? Bugün dünyada 2 milyarın üzerinde olan sosyal medya kullanıcısının 2011 yılında %480 artış göstermiş olması oldukça önemli. Ayrıca sosyal ağlardaki aktif kullanıcıların %53’ü markaları takip ediyor. Rakamlar bize sosyal medyada daha az maliyetle daha çok kişiye ulaşabileceğimizi gösteriyor. Şirketler sosyal ağlarda kendi kitlelerini oluşturarak, müşterileriyle diyalağunu artırma ve olumsuzlukları kontrol etme şansına sahiptir. Araştırmalara göre sosyal ağları kullanan şirketlerin %48′e varan oranlarda satışlarını artırdıkları belirtiliyor.

Sosyal Medya Yönetimi nedir?

Sosyal medya stratejisi, farkındalık oluşturmak, potansiyel müşteriler tanımak, onları anlamak ve satış gerçekleştirmek için sosyal medya platformlarını kullanmakla ilgili bir terimdir. İki tanımı da beraberinde kullanabileceğimiz sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama ve sosyal medya stratejilerinizi destekleyen bir uygulamadır. Markanızın değerini yükseltmek için etkili bir sosyal medya stratejisi yürütmenin önemli bir parçasıdır. Markanızın sonuç üretmek için sosyal medya platformlarına içerik yayınlama ya da onlardan gelecek taleplere yanıt verme gibi durumlarına odaklanarak hem marka kalitesini artırmak hemde sitenize yönlendirme sağlamak ve satış olanağını yükseltmek için sosyal medya yönetimi oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Son dönemde kullanıcılar artık alışveriş yapacağı sitenin ilk olarak markasına odaklanır ve kalitesini sorgular. Bunu yapmak için de sosyal medya hesaplarından yardım alır. Markaların ürün ve hizmetlerine olumlu bakmaları ve bu görüşü hedefledikleri kitleler arasında yönetmeleri önemlidir. Özellikle kullanıcıya olumlu ve güvenilir etkisini veren işletmeler, marka tanıtımında iyi sonuçlar elde etmiş ve arama motoru sıralamalarında olumlu bir konuma gelmiştir. Normal sadece gönderi paylaşmakla değil profesyonel ve etkileyici sunumlar ile müşterilerinizi etkilemek çok önemlidir. SMK Medya olarak en etkili yöntemler ve hayran bırakacak görseller ile markanızın değerini artıyor aynı zamanda satış yüzdenizi yukarılara taşıyoruz

Sosyal Medya Stratejisi

Sosyal medya stratejisi ile hedef kitlenizi tanımak çok önemlidir. Hangi kitleye hitap ettiğinizi araştırarak buna uygun çözümler üretmekteyiz. Sosyal medya yönetim stratejinizi doğru bir şekilde kurmak için adım adım markanızı yükseltmek için planlamalar ve projeler tasarlıyor bu süreçte hedef kitlenizi genişletmekle kalmıyor marka bilinirliğini de artıyoruz.

Etkili ve Dikkat Çekici Tasarımlar

Kullanıcılar artık görselliğe daha fazla önem vermektedir. Bunun için en etkili pazarlama aracı olarak görülen sosyal medyada yazılı içerikten çok görsel içerik ilgi çektiği için görsel efektlerle belirlediğimiz hedef kitleye uygun tasarımları ve planlamaları gerçekleştiriyoruz. SMK Medya'nin uzman kadrosunda yer alan ve birçok projeye imza atmış başarılı kişilerle çalışıyor göze hitap eden tasarımları sizler için yayınlıyoruz. Gönderide kullanacağınız metni önceden araştırarak doğru ve ilgi çekici bilgileri kullanıcılar için hazır ediyoruz. Özellikle içeriğinizle uyumlu, marka kimliğinizle alakalı, mesajınızı takipçilerinize daha etkin bir şekilde iletmenizi sağlayacak ilgi çekici tasarımlar hazırlayarak detaylı bir sunum gerçekleştirmekteyiz.

İçerik Takvimi ve Planlama

Milletimizin değer verdiği bayram veya milli günler, dini günler, belirli bir bölümdeki önemli gün gibi birçok farklı özel günde paylaşımlarımızı yaparak bu günlere değer verdiğimizi kullanıcılara hissettirmekteyiz. Bu gibi özel günlerin planlamaları daha önceden yapılarak hiçbir özel günü tasarımsız ve mesajsız geçirmemekteyiz. Özellikle kullanıcıların oldukça sevdiği ve katılmaktan hoşlandığı yarışmalar ve çekilişler gibi daha etkileşimli etkinlikler de sağlıyor, kullanıcılara değer verdiğimizi aşılayarak markaya olan sadakatı artırmaktayız

Raporlama

Her yapılan ve geliştirilen detayı sizlerle paylaşmak için not alıyor o ay içerisinde olumlu/olumsuz bütün değerleri sizlerle paylaşarak; ulaştığımız kullanıcılar, etkileşimde bulunduğumuz kişiler, reklam performansımız ve daha birçok analizi sizlere sunmaktayız. İş sahipleri şeffaf bir şekilde tüm sürece dahil olmakla birlikte, başarı oranı ve dönüşüm oranını kontrol edebilme olanağına da sahip olmaktadırlar. Sizlerin verdiği bilgiler ve yönetmeler doğrultusunda hedeflerimizi geliştirebilir, düşüncenize uygun olarak planlamalarımızı şekillendirebiliriz.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Hazırladığımız etkileyici tasarımlarla öne çıkarma yapacağınız gönderileri belirleyerek daha fazla kitleye ulaşmak, satış rakamlarımızı artırmak için reklam yönetimi oldukça önemlidir. Daha çok etkileşim almak için bu yöntemi mutlaka planlamalarımıza alıyor, doğru kitleyi bünyemize katmak için çalışmalarımızı instagram, facebook, twitter, linkedin gibi birçok sosyal medya platformlarında çalışmalarımızı yapılandırmaktayız. Özellikle trafik, etkileşim, satış veya pazarlama konusunda analizlerimizi detaylı çıkararak düzenli bir şekilde reklam kampanyalarımızı aktif ediyoruz. Bunun içinde kullanıcıya hitap edecek en etkili tasarım ve metinlerinizi kullanıyor SEOPix olarak markanızı bir adım öne taşıyoruz!