Elektronik Ticaret nedir?

Elektronik ticaret kısa E-Ticaret ya da sanal mağaza sistemleri tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, 2000’li yıllardan sonra yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Geleneksel pazarlama yöntemlerine, İnternet olanaklarını da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebilmeye başlamıştır. Eskiden birçok şirket televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya uğraşırken, bugün bunlara İnternet üzerinden reklamcılık da eklenmiştir

E-ticareti bu kadar gözde kılan unsurlar arasında; e-ticaretin, şirket ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan ilişki sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir. Diğer olumlu unsurlar arasında ise dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha rahat etkileşim, anında geri dönüş, dikkat çekicilik, küresel pazarla tanışma, 24 saat hizmet ve anında satış yer alır.

Normal koşullarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, elektronik ticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün “Dünyanın en büyük 500” şirketi listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket yer alıyor.

Etkisi küresel olan İnternet ekonomaisi, hem ticaret hem de siyaseti etkiler. Tüm dünya çapında, iş dünyasının önderleri, kendi şirketlerinin ayakta kalma ve rekabet edebilme yetilerinde internetin oynadığı rolü kabul etmektedir. Şirketlerin, bu yeni ekonomide rekabet edebilmek için internetin gücünden yararlanma gereksinimi ortaya çıkmıştır.

SMK Medya ve E-Ticaret

İnternet bazındaki teknolojiyi ve bununla birilikte gelişen E-Ticaret sistemlerini sürekli yakından takip ederek uluslar arası almış olduğumuz eğitimizle ve tecrübemizle sizlere bu konuda en iyi hizmetleri sunmaktayız.

E-Ticaret projeleri SMK Medya için butik hizmetler kapsamında değerlendirilir. Hazır paketler ya da üstünkörü yazılımlara değil, yıllarca geliştirilmesi için emek harcanmış kod altyapılarıyla işe ve müşteriye uyumlu modüller bütünü ile hayata geçirilmektedir.

Bir e-ticaret veya sanal market sitesinin sağlamlık ve işlevsellikten sonra en önemli tarafı web tasarımıdır. Zira estetik görselliği ve profesyonelliği ile de güven vermek bir e-ticaret sitesinin temel taşıdır.

Online mağazanız için özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için uygun olan ve ihtiyaçlarınıza ideal şekilde uyum sağlayan Woocommerce ya da OpenCart  mağaza sistemini kullanıyoruz. Daha kapsamlı taleplerde Magento mağaza sistemini tercih ediyoruz.

Avantajlar

Mağaza sistemleri özellikle pandemi sürecinde ülkemizde ki gibi dünyanın dört bir yanında olmazsa olmaz haline gelmiştir ancak sadece bu dönemde değil son 10 yılda sanal mağazalarda ki satışlarladan elde edilen gelirler hızla artmıştır ve artmaya da devam ediyor. 

Peki sanal mağaza sistemleri için talepler niçin her geçen gün artıyor?

Pazaryeri Entegrasyonu

E-ticaret sitenizdeki tüm ürünler veya seçtiğiniz ürünler Gittigidiyor.com, n11.com, Pinterest.com ve Hepsiburada.com’da yayınlanır. Bu pazar yerlerinden gelen tüm siparişler e-ticaret sitenize aktarılır.

  • Her pazar yerine özel fiyat tanımı yapabilme imkanı
  • Kategori bazında fiyat tanımı yapabilme imkanı
  • Belli fiyat altındaki ürünlere (şartlı indirim) toplu fiyat tanımı yapabilme imkanı
  • Bir platformdan sipariş geldiğinde e-ticaret sitenizde stok düşme özelliği
  • Ürün stok ve fiyat değişikliğinin pazar yerlerinde toplu olarak güncellenebilmesi
n11_border_hd
gittigidiyor_border_hd
hepsiburada_border_hd
trendyol
amazonkk